تاریخ انتشار: ۰۳ شهریور ۱۳۹۸

مدیریت استرس

استرس یا تنیدگی، وجود هر نوع محرک یا نغییر در محیط داخلی یا خارجی است. ممکن است باعث اختلال در تعادل حیاتی گردد و در شرایط خاص بیماری زا باشد.

لازاروس و فولکمن معتقدند که عوامل تنیدگی زا موقعیت ها و رویدادهایی هستند که افراد را وادار به واکنش می نمایند. واکنش های تنیدگی زا ممکن است به صورت پاسخ های مختلف جسمانی، روانی یا رفتاری متجلی شوند.

راه های کلی مقابله با استرس:

آگاهی از زمانی که تحت استرس قرار می گیرید، نخستین گام است برای این کار:

 1. نشانه های مربوط به استرس خود را بدانید.
 2. شدت فشاری را که ناشی از استرس تان است بدانید. در مورد استرس هایی که پیش روی شماست فکر کنید و آن ها را بنویسید. استرس می تواند انباشته شود. تجمع و گرفتاری های روزمره می تواند منجر به استرس شدید باشد.
 3. تغییر را محاسبه کنید. سازگاری با تغییرات خوب یا بد می تواند پر استرس باشد. اگر استرس شامل یک بیماری یا از دست دادن یک دوست یا شکست در امتحان باشد تغییری که ایجاد می شود مشهودتر است. ولی اگر استرس فقط ناشی از تحویل سال نو باشد ممکن است کمتر به چشم بیاید. هر نوع تغییر شامل صرف انرژی است. انرژی خود را برای سازگاری با آن ذخیره نمایید. تغییر خانه یا مدرسه میتواند بسیار پراسترس باشد. در مورد هرگونه تغییری که در طول سال گذشته برایتان رخ داده است فکر کنید.
 4. در مورد خودتان فکر کنید. آیا هیچ تغییری را اخیرا متوجه شده اید که ممکن است به علت استرس بیش از حد باشد.

مقابله با استرس:

وقتی کنترل نمودن استرس خود را سخت می بینید شش گام زیر را انجام دهید:

 1. در مورد آن فکر کنید.

زمانی را برای استراحت و فکر در نظر بگیرید. وقتی فشار افزایش می یابد نیازمند زمان استراحتی برای مرتب کردن اوضاع و برنامه ریزی مرحله ی بعد هستید. چنانچه ممکن است زمان استراحت و توقف کوتاهی را در نظر بگیرید. در مورد جنبه های اصلی زندگی خود و خانواده تان، تکالیف مدرسه، دوستان و اوقات فراغت خود فکر کنید.

 1. به ترتیب عمل نمایید.

از طریق برخورد با اثرات استرس کار خود را آغاز کنید، بکوشید:

 • مطالب را بنویسید. استرس باعث می شود که به خاطر آوردن ها و تمرکز سخت شود.
 • برنامه ریزی کنید. استرس موجب می شود برنامه ریزی و تصمیم گیری دشوار شود. مثلا زمانی که برای یک امتحان آماده می شوید از جداول زمانی و برنامه ریزی برای تصمیم گیری در مورد مطالبی که هر بعداز ظهر یا هر هفته میخواهید مطالعه کنید، استفاده نمایید.
 • استراحت کنید. استرس موجب خستگی می شود. برای صرف میان وعده ها، انجام تفریحات، ورزش و آخر هفته ها به خودتان استراحت مناسب بدهید.
 • مراقب خودتان باشید. استرس باعث می شود پشت سرگذاشتن بیماری دشوارتر شود. هم چنین موجب آسیب پذیری بیش تر سلامت شما نسبت به بیماری خواهد شد.
 • کسب آرامش نمایید. استرس موجب احساس فشار در شما می شود. با آهسته نمودن و آرام ساختن اوضاع، اضطرار را از زندگی خود خارج نمایید.
 • مشکلات را رها نکنید. استرس شما را وسوسه می کند تا از مشکلات روی بگردانید یا از مواجهه با آنها بپرهیزید. این پرهیز به گونه ای است که نتوانید آن ها را حل کنید. سعی نکنید از مشکلات دوری کنید بلکه تلاش کنید به موقع با آن ها روبرو شوید. اغلب بهتر است کارهایی را که کمترین علاقه را به آن ها دارید یا انجام آن ها از سایر کارها دشوارتر است، زودتر انجام دهید. این کار باعث می شود اتلاف انرژی کمتری داشته باشید و ذهن تان آزار کمتری را تحمل کند.
 • زمان خود را تنظیم نمایید. زمان ارزشمندترین سرمایه ای است که در اختیار شماست. قدر این سرمایه را بدانید و از آن غافل نباشید.
 1. به آینده فکر کنید.

به این فکر کنید که در طولانی مدت چه موضوعی برای شما مهم است. راه حل هایی برای حل مسائل انتخاب کنید که در طولانی مدت موثر واقع شوند.

 1. مسایل را برای خود ساده بگیرید.

همه ی انواع استرس می توانند بر روی هم انباشته شوند. بنابراین از تفکیک مسائل کوچک و بزرگ نترسید. این کار باعث می شود احساس کنترل بیش تری داشته باشید.

 1. به خودتان استراحت دهید.

از صرف زمان طولانی تحت فشار بپرهیزید. یاد بگیرید که چگونه با محبت و احترام با خود رفتار نمایید. یاد بگیرید از نگرش های غیر مفید که فقط ذهن شما را مشغول می نمایند، دوری کنید.

 1. مراقب سلامت خود باشید.

برای حفظ سلامت، وعده های غذایی منظم و برنامه ی ورزشی مناسب داشته باشید. ورزش نشاط بخش است و می تواند انرژی زیادی به شما منتقل کند. علاوه بر این کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. این ماده می تواند موجب سردرد، خستگی و اختلال در خواب شود. چنین عوارضی حتما استرس به همراه خواهند داشت.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)