تاریخ انتشار: ۰۳ شهریور ۱۳۹۸

مراقب نقاط عطف زندگی ات باش! سلام حتما یادت می آید که در ریاضی مبحثی به نام «تابع» خوانده ای. مجموعه ای از زوج های مرتب که مولفه ی اول آن ها یکسان نباشد. اگر هم می خواستی از روی نمودار تشخیص دهی که یک نمودار تابع است یا نه، باید خطی موازی محور Y […]

مراقب نقاط عطف زندگی ات باش!

سلام

حتما یادت می آید که در ریاضی مبحثی به نام «تابع» خوانده ای.

مجموعه ای از زوج های مرتب که مولفه ی اول آن ها یکسان نباشد. اگر هم می خواستی از روی نمودار تشخیص دهی که یک نمودار تابع است یا نه، باید خطی موازی محور Y ها رسم می کردی، اگر نمودار را در هر نقطه فقط یک بار قطع می کرد یعنی نمودار تابع بود اما اگر به ازای یک X، خطی، نمودار را در ۲ نقطه قطع می کرد، نمودار تابع نبود!

اما بعدها یاد گرفتی هر تابع می تواند دارای نقاط بحرانی باشد که…

خوب حتما می پرسی این ها چه ربطی به آزمون سراسری و موفقیت و … دارد؟

به نظر من زندگی هر انسانی شبیه یک تابع است… یک تابع منحصر به فرد و تکرار نشدنی که در برخی نقاط بحرانی می شود.

تا به حال فکر کرده ای چه عاملی باعث می شود، برخی از افراد در زندگی خود به موفقیت دست یابند؟ آیا فکر می کنی افراد موفق در تمامی لحظات و ثانیه های زندگی خود هوشیارانه، منطقی و حساب شده عمل کردند؟ هیچ اشتباهی مرتکب نشده اند/ پاسخ تمامی این پرسش ها قطعا منفی است.

پس کدام ویژگی آن ها را متمایز کرده است؟ به هر حال موفقیت همه ی افراد شاخص، شانسی و تصادفی نبوده است (ممکن است برخی از افراد شاخص، در زندگی خود شانس هم آورده باشند اما قطعا عامل مهم دیگری آن ها را متمایز کرده است.)

افراد موفق کسانی هستند که در برخی از لحظات زندگی، مصمم، جدی، هوشمندانه برنامه ریزی می کنند و در اجرای برنامه ی خود کوچک ترین سستی به خود راه نمی دهند… جانانه از جان خود مایه می گذارند تا به هدفشان برسند.

شاید با خودت فکر کنی… این را که من هم می دانستم… بله، ولی نکته ی مهم این است که افراد موفق و شاخص، همیشه خود را به آب و آتش نمی زنند… همیشه زیاد تلاش نمی کنند… همیشه برنامه ریزی ندارند اما در نقاط عطف زندگی خود مثل یک جنگجو آن قدر می جگند تا مسیر تابع زندگی خود را در نقطه ی عطف، به سمتی تغییر دهند که خودشان می خواهند.

شاید مهم ترین ویژگی این افراد هم تشخیص این نقاط در زندگی باشد.

جالب است بدانی که طبق بررسی های آماری، نقاط عطف زندگی انسان ها که تعیین کننده ترین لحظات هستند، شاید بیش از ۱۰% عمر یک انسان هم نباشند اما همین ۱۰% می تواند تعیین کننده ی تمامی زندگی باشد.

درست مثل نقاط عطف یک تابع…

این لحظات در طول دوره ی زندگی انستن ها، در بسیاری موارد با هم متفاوت است اما برخی موارد مشترک! موفقیت در ورود به دانشگاه قطعا یکی از لحظات و دوره هایی است که می تواند جزو نقاط عطف زندگی انسان ها محسوب شود.

یادت باشد که لازم نیست در طول دوره ی زندگی، خیلی هوشیارانه، منطقی، حساب شده و … عمل کنی، فقط کافی است در لحظات مهم این چنین باشی.

مدت زمان باقی مانده تا آزمون سراسریب، قطعا یکی از این لحظه هاست.

لحظات و روزهایی که می تواند نقطه ی عطف زندگی تو باشد، نقطه ی عطفی که می تواند جهت تابع زندگی تو را نزولی یا صعودی کند!

فقط کافی است این را بدانی که جدی نگرفتن زندگی اشکالی ندارد ولی جدی نگرفتن نقاط عطف و تعیین کننده ی زندگی یعنی ایجاد سیر نزولی در تابع زندگی.

پس بلند شو… تصمیم بگیر… عزمت را جزم کن… تا در این روزها مثل همان جنگجو، جانانه تا پای جانت مایه بگذاری و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنداری.

و آن وقت سیر تابع زندگیت صعودی می شود و تو می توانی تا دلت می خواهد آسوده باشی…

تا رسیدن به نقطه ی عطف بعدی که شاید پیدا کردن شغل باشد… شاید هم تاسیس کارخانه و بیمارستان و…

اما جالب تر این است که بدانی در طول همین دوره (دوره ی آمادگی برای آزمون سراسری) برحی لحظات مهم تر و باارزش ترند و آن ها فرصتی هستند که خیلی ها در آن فرصت درس نمی خوانند…

دوره ی مطالعاتی نوروز یکی از زمان هایی است که می تواند نقش مهمی در تعیین نتیجه ی آزمون سراسری تو داشته باشد. دوره ای که چون:

ـ خیلی ها درس نمی خوانند…

ـ ابتدای دوره ی جمع بندی است…

ـ می توان در آن نزدیک به ۱۲۰ ساعت مطالعه داشت…

و….

دوره ی بسیار مهمی است و تو هم باید آن را بسیار جدیز بگیری.

اگر می خواهی از این دوران خوب استفاده کنی، تصمیم بگیر و شروع کن تا بیش ترین بازده را داشته باشی.! شاید این تصمیمی باشد برای جدی گرفتن تمامی نقاط عطف زندگیت.

تصمیمی که باعث شود:

«مراقب نقاط عطف زندگیت باشی»

و این معنی واقعی روزی تو برای توست پس «نوروزت مبارک»

                                                                          پروازت بلند و مداوم

 

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)