تاریخ انتشار: ۰۳ شهریور ۱۳۹۸

هدف، راه گذر از بی نظمی

هدف یعنی برنامه، یعنی برنامه ریزی، یعنی آینده نگری. بدون هدف بودن یعنی نمی دانیم چند وقت دیگر کجا قرار داریم  و چه کاری انجام می دهیم و…. اگر برای آینده ی خود هدف داشته باشیم، احتمال دستیابی به موفقیت را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهیم. برای داشتن اهداف عالی و نیز هدف سازی، توصیه هایی داریم که حتما آن ها را جدی بگیرید.

اغلب انسان ها در زندگی هدف یا اهدافی دارند و طبیعی است که برای رسیدن به هدف شان تلاش می کنند. هر کس وقتی به هدفش دست می یابد احساس شادی می کند و لذت می برد. دستیابی به هدف، همواره به سادگی حاصل نمی شود و نیاز به تلاش و پشتکار جدی دارد. بسیاری از انسان ها با وجود دارا بودن اهداف بزرگ در ذهن، هیچ گاه به آن ها دست نمی یابند و همیشه در آرزوی یافتن آن ها باقی می مانند. به راستی چرا؟ چرا برخی افراد به اهداف خود نمی رسند؟

نرسیدن به هدف مانند هر پدیده ی دیگری می تواند دلایل متعددی داشته باشد و از فرد دیگر فرق کند. وقتی عوامل مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم، دو عامل بیش از سایرین در عدم تحقق اهداف تاثیر دارند.

شفافیت: علت دست نیافتن به هدف در بسیاری از موارد، شفاف نبودن آن است. برخی، هدف مشخصی ندارند و در مقابل ذهنی دارند انباشته از آرزوهایی که برای تحقق یافتن هر کدام باید سال های طولانی تلاش جدی نمود. این گروه خواسته های زیادی دارند اما به صورت مشخص و شفاف، هدفی را دنبال نمی کنند. بدیهی است که این گروه، تلاش مشخصی هم ندارند. اگر تعریف مشخصی از خواسته های مان نداشته باشیم، تلاش منطقی و جهت داری هم انجام نخواهیم داد.

تعریف: برخی هدف مشخصی دارند و به صورت دقیق می دانند که چه می خواهند اما، ذهنیت درستی از هدف ندارند و گمان می کنند همین که برای زندگی شان هدفی را برگزیده اند کافی است و باید منتظر بمانند تا به آن هدف دست پیدا کنند. از نظر این گروه هدف، یک نقطه است و به همین دلیل آرزو می کنند در آینده به آن نقطه برسند. این گروه نیز برای دستیابی به هدف، تلاشی را آغاز نمی کنند و به همین علت امروز را به فردا حواله می کنند و فردا را به روز دیگر. مشکل این گروه، تعریف نادرست از هدف است. آن چه که در ذهن وجود دارد و انسان آرزو می کند که به آن دست یابد، تخیل است. گاهی آرزو، هدف پنداشته می شود. هدف، مبهم نیست و به همین جهت زمان دستیابی به آن نیز زمانی تقریبا قطعی و مشخص است.

از این رو یادتان باشد:

هدف ها باید به شکل کاملا مثبت در ذهن شما شکل بگیرد. نقطه ی نهایی آرزوهای تان نباید یک فعالیت مثل ضربه زدن به یک نفر یا گروه دیگر باشد. لازم است صرفا به فکر ارتقای جایگاه خود باشید و با انرژی مثبت حاصل از این هدف گذاری فعالیت کنید. هدف های تان را به شکل کاملا واضح و روشن در ذهن تان مشخص کنید.

باید برای تمامی ابعاد هدف آشکار باشد. مثلا به صورت مبهم صرفا پیشرفت تحصیلی را مدنظر قرار ندهید، بلکه دستیابی به مدرک کارشناسی یا حجم معینی از مطالعه را هدف بگیرید. به ویژه در مواقعی که هدف یک آیتم کیفی مثل اعتماد به نفس بالاتر را هدف قرار داده اید، برخورد منفی دوستی که به درخواست غیرمنطقی اش جواب رد داده اید، یک شکست نیست بلکه موفقیت محسوب می شود.

هدف را طوری بسازید که دستیابی به آن، کاملا مستقل و منوط به خودتان باشد. هدف نباید طوری تعریف شود که تحقق آن واتبسته به کار دیگران یا انجام تغییراتی در آن ها باشد.

در طول مراحل هدف سازی و رسیدن به آن، یادآوری دائم موفقیت ها سبب می شود هم مسیر پیش روی تان روشن تر شود و هم روحیه ی افزون تری بگیرید. موانع دستیابی به اهداف خود را در مقاطع گوناگون یادآوری کنید تا نحوه ی رهایی از آن ها یه به حداقل رساندن تاثیرشان را مرور کرده باشید. هدف ترجیحا باید دیگران را نیز همراه کند. اگر به هدف رسیدن شما به سایرین نیز سود برساند، انرژی مثبت حاصل از تلاش و شوق آن ها، به شما کمک زیادی خواهد کرد.

در مسیر دستیابی به هدف، زمان بندی داشته باشید. حتما لازم است چارچوب زمانی مشخصی را برای محقق شدن اهداف خود معین کنید. اگرچه لازم است اهداف خود را دست بالا و حداکثری تعریف نمایید اما هدف نباید به اندازه ای بلند پروازانه باشد که دستیابی به آن شکل محال یا غیرممکن به خود بگیرد. در این صورت به تدریج ناامید خواهید شد و کلا تلاش و کوشش را رها خواهید کرد.

هدفمند و موفق باشید.

 

 

گ.۲

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)