تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۸

پژوهشگران “موسسه سلطنتی فناوری کی‌تی‌اچ”(KTH) سوئد در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه کوچکترین شتاب‌سنج جهان شده‌اند که این وسیله می‌تواند بازی‌ها و فناوری‌های پوشیدنی را تغییر دهد.

از شتاب سنج‌های تعبیه شده در تلفن‌های هوشمند برای اندازه‌گیری جهت‌یابی دستگاه استفاده می‌شود.پژوهشگران سوئدی اخیرا از نانومواد بسیار رسانا و گرافن برای ایجاد کوچکترین شتاب‌سنج جهان استفاده کردند.از این ابزار پیشرفته می‌توان در فناوری‌های ناوبری که می‌توانند در موبایل و بازی مورد استفاده قرار گیرد، استفاده نمود.شتاب‌سنج تلفن‌های هوشمند یکی از مهمترین تجهیزات این تلفن‌ها محسوب می‌شوند. این شتاب سنج‌ها از چند حسگر و ساختارهای کریستالی میکروسکوپی که به دلیل نیروهای شتاب دهنده دچار لرزش می‌شوند ساخته می‌شود که این تجهیزات به آنها این امکان را می‌دهد که سرعت و جهت را شناسایی کنند.این فناوری امکان تغییر دوربین در گوشی هوشمند را از طریق افقی به عمودی با حرکت دادن تلفن به راحتی ممکن می‌سازد و از طرفی دیگر به برنامه‌های نقشه‌یابی این امکان را می‌دهد سرعت کاربران هنگام رانندگی و سایر ویژگی‌های مبتنی بر حرکت را محاسبه کنند.اکنون  آخرین مرحله در نوآوری فناوری نانو یک شتاب دهنده کوچک است که با استفاده از گرافن ساخته شده است. این ماده تنها چند اتم ضخامت دارد و در ساخت فیلترهای تصفیه آب دریا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیم تحقیقاتی بین المللی “مؤسسه فناوری سلطنتی کی تی اچ” و با همکاری “دانشگاه فنی آخن” و “موسسه تحقیقاتی AMO GmbH”  آخن آلمان موفق به توسعه این شتاب‌سنج شده‌اند. از شتاب‌سنج مذکور می‌توان در سیستم‌های نظارت بر بیماری‌های قلبی عروقی و فناوری‌های پوشیدنی بسیار حساس و فناوری‌های قابل حمل استفاده کرد.”ژوگ فان”(Xuge Fan) پژوهشگر دانشکده گروه میکرو و نانوسیستم موسسه کی.تی.اچ توضیح داد که گرافن و خصوصیات منحصر به فرد آن به او و دیگر پژوهشگران کمک کرده تا این شتاب سنج‌های فوق العاده کوچک را ایجاد کنند.وی در ادامه گفت: براساس بررسی‌ها و مقایسه‌های انجام شده می‌توان گفت که این کوچکترین شتاب سنج الکترومکانیکی گزارش شده در جهان است.فان در انتها افزود: این فناوری کاربرد بسیای در تلفن‌های هوشمند خواهد داشت زیرا می‌توان از آن در بازی و گام شمار و همچنین سیستم‌های نظارت بر بیماری‌های قلبی و فناوری‌های پوشیدنی ثبت حرکت که حتی کوچکترین حرکات بدن انسان را نیز کنترل می‌کنند، استفاده نمود.از دیگر کاربردهای بالقوه این فناوری می‌توان به وجود چند حسگر بسیار کوچک و محرک‌های همانند تشدید کننده، چرخش نما و میکروفن اشاره کرد. محققان امیدوارند بتوانند به زودی این فناوری را به بازار عرضه کنند.یافته‌های این مطالعه در مجله “Nature Electronics” منتشر شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)